Zima w środku lata

Gdy w trzydziestostopniowym upale, zdajemy sobie sprawę, że na dworze jest zupełnie ciemno, a nasz zegarek pokazuje 17:43, to albo jest coś nie tak z naszym zegarkiem, albo mamy do czynienia z zimą w środku lata.

Strasznie trudno było mi przywyknąć do tak wczesnych ciemności, które nawiedzają miasto każdego dnia. Mimo, że zdawałem sobie sprawę z panującej w tej strefie pory roku, w ciągu dnia całkowicie o tym zapominałem, by później wracać do domu w totalnym mroku.

Ciemność jest jednak tym, co pozwala odróżnić porę roku, panującą w danym okresie. Temperatura przypomina temperaturę panującą w trakcie lata w europie. Latem, potrafi ona przekroczyć czterdzieści stopni Celsjusza.

Ci, którzy nie wyjeżdżali nigdy poza granicę Brazylii, nie widzieli na własne oczy śniegu. Całkiem na południu kraju czasem się pojawia śnieg, lecz nawet tam nie jest to częsty widok.

Mieszkańcy uważają, że teraz jest zimno. Wiele osób zapada na przeziębienia, grypę etc. W sklepach można kupić trochę więcej ciepłych ubrań niż normalnie w ciągu roku. Czasami nawet widzę kogoś w swetrze.

To, co my uważamy za dosyć wysoką temperaturę, tutaj uważa się za chłód. Mimo że późnym wieczorem temperatura wynosi około dwudziestu stopni, zdarza mi się zmarznąć. To poczucie zimy i lekki wiatr powodują ten stan. Może dałem się przekonać, że tutaj naprawdę jest zima?

Taka zima bez śniegu, Boże Narodzenie w lecie, zima w środku lata, aż można się pogubić z tym wszystkim.

Komentarze

Popularne posty